Perşembe, Temmuz 21, 2022

Eğitici Bebek çizgi filmlerinin dahil olduğu TV Animasyon ve Çizgi Filmlerini her çocuğa 1 Ay Hediye olarak veriyoruz.

Ücretsiz Hediye paketi için buraya tıklayınız!

Çizgi filmlerin önemi

Günümüzde teknolojisin gelişiminden faydalanan birçok çizgi film, renkleri ve ilgi animasyonları ile çocuklarda merak uyandırarak onlara birçok şey öğretebilir. Dolayısıyla siz de çizgi filmleri, çocuklarınızın gelişimine destek olmak için kullanabilirsiniz. Artık birçok çizgi film, eskinin aksine 3 boyutlu animasyon filmi tadında. Üstelik renk ve ses bakımından da daha gerçekçi. Çocuklar için doğru seçilmiş çizgi filmler, onların gelişimi açısından şu faydaları sağlayabilir:

  • Erken yaşta öğrenmelerini destekler.
  • Bilişsel gelişimlerine katkı sağlar.
  • Dil gelişimlerine yardımcı olur.
  • Yaratıcılıklarını destekler.
  • Stresle mücadele etmelerine yardımcı olur.
  • Psikolojik açıdan katkı sağlar.
  • Yeni ve farklı şeyler öğrenmelerini sağlar.
  • Hayal güçlerini artırır.

Tam burada, elbette çizgi filmlere dair dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Çocuklar için faydalı çizgi filmler seçerken şiddet içerikli olmamalarına, argo kullanım içermemelerine dikkat edin. Daha da önemlisi çocuklarınızın ekran başında geçirdiği süreyi kontrol altında tutarak ekran bağımlısı olmalarına izin vermeyin. İzlenen çizgi filmin, çocuğun yaş grubuna uygun olması da büyük önem taşıyor. Aksi takdirde çocukların gerçeklik algısına zarar vermiş olursunuz.

Bebekler çizgi film izleyebilir mi?

Söz konusu bebek çizgi filmleri olduğunda, akla gelen ilk soru bu olsa gerek. Gelişen teknoloji ve modern hızlı hayat nedeniyle çocukların televizyonla tanışma yaşı giderek daha fazla erkene çekiliyor. Ancak pedagoglar, hala erken yaşta televizyonla ve çizgi filmlerle tanışan çocukların psikolojilerinin kötü etkileneceği görüşünde.

Özellikle 0-2 yaş aralığındaki çocuklar, gerçeklikle hayal arasındaki farkı ayırt edebilme becerisine sahip olmadığı için ekrandan mutlaka uzak tutulmalı. Bu kadar küçükken çizgi film vb. yayınlar izlemeleri durumunda karakterleri ve olayları gerçek sanma ihtimalleri var. Yani gerçeklik algısı nedeniyle izlediklerinden dolayı olumsuz etkilenebilirler. Bu yüzden pedagoglar, çocukların 2 yaşını doldurana dek çizgi filmlerle tanıştırılmaması gerektiğini söylüyor.

Yaş grubuna göre çizgi film önerileri

Peki çocuklar, yaş gruplarına göre hangi tür çizgi filmleri izlemeli?

0-2 yaş çizgi film önerileri

Yukarıda da detaylıca açıkladığımız gibi 2 yaş öncesindeki çocukların yani bebeklerin çizgi film izlemesi önerilmiyor. Konu bebek çizgi filmleri olduğunda ise 2 yaş için eğitici çizgi filmler seçmek yerine, onları motor ve iletişim becerilerini geliştirecek aktivitelere yönlendirmek daha doğru.

3-6 yaş arası çizgi film önerileri

Eğitici ve güzel çizgi filmler izleme yaşı 3 ile başlıyor. Bu yaş grubundaki okul öncesi çocuklar için renkleri, şekilleri, sayıları, harfler, öğrenebilecekleri çizgi filmler faydalı olabilir. Ayrıca okul öncesi çizgi filmler ile onların olayları takip etme, sonuç çıkarma, analiz yapma gibi becerileri de desteklenebilir.

<< Geri